Agile zastąpi waterfall? Tak Ci się tylko wydaje…

Blog / Dobre praktyki / Agile zastąpi waterfall? Tak Ci się tylko wydaje…

PRINCE2 & AgileOgłosiliście już wszem i wobec, że podejście waterfall w realizowaniu projektów umarło? No to… możecie to odwołać. Waterfall żyje i jeszcze dłuuuugo będzie miał się dobrze.

Nie wierzycie? To zapewne jesteście z…. IT.

Ano tak, proszę koleżanek i kolegów. Rozejrzyjcie się dookoła. Zauważcie, że nie tylko IT robi projekty. A jeżeli uważacie, że „Agile jest dobre na wszystko”, to korzystając ze zwinnego podejścia:

  1. Spróbujcie zbudować blok mieszkalny. Da się? Pewnie tak, o ile Wasi przyszli lokatorzy zgodzą się mieszkać w warunkach, w których Wy jeszcze ciągle budujecie kolejne piętra, montujecie instalacje wod-kan, czy wstawiacie okna w już zamieszkanych lokalach.
  2. Zbudujcie kontenerowiec. Zacznijmy od małej łódki, którą będziemy przewozić pojedyncze kontenery, a jak nam się będzie to opłacało, to wówczas rozbudujmy ją. Pewnie, że się da. Nie takie cuda ludzie robili. Pytanie: co dzięki tej metodzie zyskamy? A co stracimy?
  3. Zróbcie koleją edycję InfoShare czy FuckUp Nights. Można? Pewnie tak. Ale po co odkrywać koło na nowo jeśli wiadomo, co jest do zrobienia i jaki efekt chcemy dostać na koniec.

Gdzie więc waterfall nie umrze? Moim zdaniem jeszcze długo nikt nie wymyśli podejścia podobnego do PRINCE2, które pozwoli na skuteczne, efektywne, ekonomiczne i przewidywalne (w czasie i kosztach) realizowanie zadań, które charakteryzują się:

  1. Dobrze znanym efektem, który ma być osiągnięty na koniec.
  2. Małą elastycznością wprowadzania zmian w trakcie realizacji projektu.
  3. Konieczną do zachowania sekwencyjnością działań, wynikającą z procesów technologicznych, regulacji prawnych czy zdrowego rozsądku.
  4. Dużą powtarzalnością działań i rezultatów.
  5. Krótkim czasem trwania projektu.

Dlatego warto mieć w swoim warsztacie znajomość i podejść zwinnych, ale też metodologii takich jak PRINCE2. A najlepiej zapoznać się z możliwościami, jakie daje połączenie tych dwóch idei. Ciekawą propozycję ma np. firma AXELOS, która proponuje podejście „PRINCE2 Agile™„. Jest to propozycja połączenia metodyki PRINCE2 ze zwinnymi technikami zarządzania, obecnymi w metodykach Agile, takimi jak SCRUM, Kanban, czy Lean. Ale to już temat na osobny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *