Czy istnieje zespół bez lidera? – kolejne spotkanie w Poznaniu.

Blog / lider IT / Czy istnieje zespół bez lidera? – kolejne spotkanie w Poznaniu.

W Poznaniu 4 kwietnia odbyło się spotkanie lokalne z serii Let’s Manage IT Nights #56. Gospodarzem była firma Roche Polska Sp. z o.o. w swojej nowej siedzibie. Tematem przewodnim były dylematy i wyzwania managera w zarządzaniu zespołem IT.

Frekwencja znów dopisała, zanotowaliśmy blisko 70 osób.

Sądząc po zebranych ankietach, większość uczestników była z wydarzenia zadowolona i planuje pojawić się ponownie. Jeśli lubicie spotkania lokalne i chcecie dalej rozwijać swoje kontakty i umiejętności, to mamy dla Was ciekawą propozycję. Mianowicie w czerwcu w Sopocie odbędzie się organizowana przez nas konferencja IT Manager of Tomorrow 2019.

Spotkanie otworzył Krzysztof Kozakiewicz, po czym zaprosił na scenę Łukasza Wiercińskiego (Roche) i Wojciecha Chruściela (GSK), czyli finalistów konkursu IT Manager of Tomorrow 2018. Opowiedzieli o tym, jaką przygodą i wartością był dla nich udział w finale.

Pierwszą prelegentką tego wieczoru była Ewa Gowin (Transformation Agile Coach @ Santander Bank Polska S.A.).

Mówiła o temacie Leadership na co dzień, czyli o tym, jak należy pracownika doceniać. Odniosła się do pierwszego hasła Manifestu Agile (Cenić ludzi i interakcje bardziej od procesów i narzędzi) i starała się przybliżyć kierownikom perspektywę pracownika. Wszystko na rzecz lepszej kultury pracy. Słuchacze docenili otwartość Ewy i bezpośredniość jej prelekcji.

Kolejnym mówcą był Bartosz Gierszewski (Menadżer Portfolio Rozwiązań IT @ Roche) i poruszył kontrowersyjny temat, czyli jak rozmawiać o wynagrodzeniu z pracownikami.

Nie są to rozmowy łatwe. Szczególnie, jeśli dotyczą „omijania” widełek płacowych. Jednym z najważniejszych wniosków tej prezentacji było to, że do rozmów z pracownikami o pieniądzach należy przygotować się na 200%. W takich rozmowach menadżer powinien mieć wszystko dogłębnie przemyślane wraz ze stosowną argumentacją i różnymi wariantami.

Na koniec tego wieczoru wystąpił Piotr Nowaczyk (Senior Project Manager @ Merixstudio) i przedstawił swoje podejście do współpracy wewnątrz zespołu.

Podzielił się doświadczeniem co zrobić, jeśli współpraca ta nie jest dla wszystkich wystarczająco satysfakcjonująca. Podał kilka alternatywnych rozwiązań dla dość często spotykanych problemów, które pojawiają się w pracy każdego zespołu – na przykład „piramida potrzeb” lub lektura książki o pięciu dysfunkcjach w pracy zespołowej.

Po wystąpieniach ruszył networking oraz dyskusja na podane przez uczestników tematy w ramach Lean Coffee, moderowana przez Adama Jemioło (ITIL Expert @ Conlea). Mowa była o tym:

  • jak dostać pieniądze na IT w firmie, która pierwotnie nie zajmuje się IT,
  • jak przebiega przejście z roli project lub product managera w people managera,
  • kim jest dobry people manager,
  • czy zespół bez lidera w ogóle może istnieć.

Szczególnie interesująca i żywa dyskusja dotyczyła ostatniego zagadnienia. Wniosek był taki, że prawie zawsze lider wyłoni się samoistnie albo zostanie mianowany lub wyłoniony przez zespół. Zespoły samoorganizujące się bez kogoś w roli lidera, to sytuacja bliska utopii, jednak możliwa przy bardzo silnym i zmotywowanym zespole.

Czekamy na kolejne, równie ciekawe spotkania w Poznaniu!

Let's Manage IT

Inicjatywa Let’s Manage IT została powołana do życia w 2014 roku. Jest ona odpowiedzią na Wasze potrzeby. To dzięki rozmowom z Wami uświadomiliśmy sobie, że szkolenia, egzaminy, certyfikaty, konsultacje dostępne na rynku są ważne, ale… to nie wszystko! Istotnym elementem podnoszenia kwalifikacji jest także wymiana wiedzy i doświadczeń, propagowanie dobrych praktyk, zachęcanie do ciągłego doskonalenia swoich kwalifikacji oraz umożliwianie współpracy między instytucjami i firmami. Postanowiliśmy więc stworzyć okoliczności, które to umożliwią oraz zmotywują i zainspirują do działania. Celem Let’s Manage IT jest budowanie, rozwijanie i wspieranie ogólnopolskiej społeczności menedżerów i liderów IT – społeczności wyjątkowych, inspirujących i otwartych ludzi, którym umożliwiamy dzielenie się doświadczeniami w oparciu o najnowsze trendy i w luźnej atmosferze. Łącząc przekazywanie merytorycznej wiedzy z umożliwianiem wymiany doświadczeń, wspieramy i motywujemy menedżerów i liderów IT na drodze rozwoju – nie tylko własnego i swoich zespołów, ale także organizacji, a co za tym idzie – całej branży IT w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *