To LEAN or not to LEAN… ale co to znaczy?

Blog / Dobre praktyki / To LEAN or not to LEAN… ale co to znaczy?

6a00d835360fa069e201b7c87f854c970bNo właśnie… wracając nie tak dawno z jednego ze spotkań podsłuchałem w pociągu rozmowę dwóch managerów IT.

E, ty wiesz, co to jest ten LEAN?” – zapytał jeden z nich.

Widać i słychać było, że zostali “wskazani na ochotnika”, aby w ramach całej organizacji, a w szczególności w podległych zespołach, uruchomili, wdrożyli i działali według tych zasad. Tylko, nie za bardzo wiedzieli jakich zasad. Ot kłopot. Sięgnęli nawet do znanego słownika polsko-angielskiego, który tłumacząc literalnie słowo “LEAN” nakazał im zginać się lub odchudzać. Znowu “dobrowolne” ćwiczenia w trakcie dnia pracy i dieta cud? Zdumienie mieszało się z frustracją, zaskoczenie z niedowierzaniem, że w szanującej się organizacji IT szef nakazał się “zginać i odchudzać”. Niemożliwe… wspólnie doszli do tego wniosku.

Szkoda, że nie udało mi się ustalić, w jakiej organizacji Ci młodzi managerowie odkryją wspaniały świat filozofii Lean, tłumacząc “odchudzanie” jako ciągłą optymalizację i minimalizację strat, a “zginanie” jako elastyczne podejście do zmian i realizacji celów.

Małą podpowiedzią dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Lean IT jest poniższy film, gdzie tylko na chwilę zamieńcie linię produkcyjną na Organizację IT, pracowników tej linii na waszych specjalistów IT, a produkty tam pokazane na linie kodu, wdrożenia, projekty, incydenty, problemy, technologię itp.

 

Maciej Stolarek

Experienced IT Manager focused on business and process development and excellence Trainer and Consultant. Accredited trainer for ITIL® and Lean IT. For more than 12 years associated with the financial, industry and retail starting with role of a specialist to project manager, service manager and coach/mentor. Primary driven by Customer and Client needs with strong focus on people, process and technology development and continual improvement. Continuously looking for opportunities for development and change - the limit of human capabilities is only the lack of imagination Co-author of scientific publications in the area of IT Service Management.

One thought on “To LEAN or not to LEAN… ale co to znaczy?

Comments are closed.